فیلتر استخر

فیلتر استخر

فیلتر استخر

فیلتر کارتریجی:

فیلتر کاراریجی از پارچه پلیسه دار تشکیل شده است که معمولا پلی استر به اطراف یک هسته سفت پیچیده می شود. این الیاف از  پلی استر و روغن به جای آب از بیرون سیلندر (هسته سفت) عبور کرده و از طریق هسته به استخر بازگردانده می شود.

این نوع فیلتر ها نسبت به فیلترهای دیاتومه( خاکی) از محبوبیت کمتری برخوردار است فیلترهای کارتریجی استخر با سطح استفاده بیشتر به خصوص در استخرهای خانگی به این جهت که راه اندازی و تعویض کردن در صورت خرابی آن بسیار ساده است.

فیلترهای کارتریجی در صورت اینکه به درستی از آن استفاده شود مدت زمان زیادی می توان به خوبی از آن استفاده کرد. اولین گام برای نگهداری فیلتر کارتریجی ، تمیز نگه داشتن آن است.

شستشو منظم کارتریج به از بین بردن کثیفی های بزرگ کمک می کند و یک اسپری بر روی پاک کننده وجود دارد که به پاک کردن سطح چرب که به راحتی پاک نمی شود کمک می کند. تمیز کردن عمیق مهم است و نه تنها باعث می شود که آب تمیز تری داشته باشید بلکه  عمر فیلتر کارتریجی شما را نیز بیشتر می کند.

تمیز کردن فیلتر استخر بهتر است با استفاده از پاک کننده مخصوص فیلتر استخر صورت گیرد ، چنین پا کننده هایی باید قادر به از بین بردن سطوح چرب و لغزنده باشند و همچنین املاح معدنی مانند کلسیم که ممکن است در الیاف فیلتر نشسته باشد. یک پاک کننده فیلتر استخر ، به طور حاص برای فیلتر کارتریجی ساخته شده باشد یا برای همه نوع فیلتر قابل استفاده باشد ، حاوی ترکیبی از سورفاکتانت که  برای حذف چربی می باشد و نیز به راحتی قادر به حل املاح معدنی می باشد.

راه دیگر برای کمک به افزایش عمر فیلتر این است که دو عدد فیلتر داشته باشیم یک فیلتر تمیز که وقتی فیلتر نصب شده نیاز به تمیز کردن دارد با جا به جا کردن آن با فیلتر زاپاس بدون هیچ گونه نگرانی و در فرصت مناسب اقدام به پاک سازی آن گردد  وقتی که فیلتر کثیف پاکسازی شد قبل از نصب مجدد  اجازه بدهید تا خشک شود که باعث می شود الیاف کاملا خشک شده و حالن کرک و چسبان بگیرد.

فیلتر دیاتومه :

فیلتر دیاتومه در مدل های مختلف وجود دارد. به طور معمول از یک پارچه به حالت توری (مش بندی) ساخته شده که در مدل های و فرم های  مختلف مانند شبکه ای ، سوراخ دار  و …

خاک دیاتومه فیلتر ماده ای سفید رنگ است که متشکل از بقایای اسکلت موجودات زنده میروسکوپی است که میلیون ها سال پیش زندگی می کردند ،  این بقایا از زمین استخراج و پاکسازی می شوند ، پودر به دست آمده به سطح پارچه موجود در فیلتر چسبیده و وقتی آب استخر از آن عبور می کند کثیفی به آن می چسبد.

خاک دیاتومه قابلیت به دام انداختن ذرات آلوده را به خوبی ایفا می کند و اغلب به عنوان بهترین های نوع سه گانه فیلتر می باشند. مانند نمونه های دیگر فیلتر ، پارچه فیلتر باید تمیز نگه داشته شود . اگر روغن بر روی پارجه جمع شده خاک دیاتومه نمی تواند به درستی از منافظ عبور کرده و در نتیچه فیلتر نمی تواند عملیات  پاکسازی آب استخر را بدرستی انجام دهد ، همانطور که شستشویی فیلتر به طور مرتب و اسپری کردن آب به داخل فیلتر لازم است باید خاک فیلتر نیز در مواقعی که مسدود شده است عوض گردد.

فیلتر شنی :

فیلترهای شنی همانطور که از نام آن پیداست از شن برای تصفیه آب استخر استفاده می کند ، در حالی که انواع مختلف فیلتر وجود دارد همه آن ها به یک شکل کار می کنند . دانه های ماسه در داخل یک مخزن فیلتر قرار داده می شود، جریان آب از میان شن با فشار و یا در حالت مکش می گذرد ، در نتیجه گرد و خاک در بین ذرات شن به دام می افتد . در واقع فیلتر های شنی با به دام انداختن ذرات ریز گرد و خاک توانایی خوبی در حذف ذرات ریز آلوده از آب استخر را دارند.

شن  به عنوان یک رسانه فیلتر خوب در نظر گرفته می شود زیرا واکنشی با مواد شیمیایی ندارد ، علاوه بر این ذرات نامنظم در شکل شن و تمایل بافته شدن آن ها به هم باعث ایجاد یک مواد فیلتر مناسب می گردد.

زمانی که شن فیلتر با گرد و خاک مسدود می شود ، فیلتر شروع به از دست دادن توانایی تمیز کردن آب را کم کم از دست می دهد . این تغییرات در فیلتر با تغییر فشار در فشارسنج فیلتر یا کاهش جریان آب در فیلتر می توان متوجه شد.

, Backwashing هنگامی که سرعت جریان آب در فیلتر به دلیل تجمع خاک و مواد دیگر در شن محدود می شود ، یک فرآیند که تحت عنوان بک واش

شناخته شده است استفاده می گردد.

شامل جریان معکوس آب از فیلتر می باشد، که به نوبه خود باعث می شود شن و گرد و خاکی که به هم چسبیده اند ,Backwash شستشوی معکوس یا همان

سست شوند. از آنجاییکه این روند جا گیر است، شن و گرد و خاک سفت شده با فشار آب از بین دانه های شن شسته شده و از فیلتر به بیرون رانده می شود.

توجه : شستشوی معکوس فقط زمانی باید انجام شود که فشار شنج و یا جریان عبوری طبق روند نرمال نباشد ، که معمولاً به طور نرمال بیشتر از یک یا دو بار در هفته نیست. در هر صورت برای استفاده از فیلتر معکوس بهتر از از مشاوران ارآزموده  پارسیان استخر استفاده کنید.

شتستشوی معکوس به دفعات زیاد باعث می شود که شن حالت آزاد پیدا کرده و قابلیت اصلی خود که نگه داشتن گرد و خاک است را از دست می دهد و گرد و خاک به راحتی از بین شن ها عبور می کنند.

شن با شکل نامنظم دانه های آن ، در حالی که نقش مهمی در عملکرد فیلتر شنی دارد در واقع می تواند مسئول راندمان فیلتر نیز می باشد. شکل نامنظم دانه های شن اجازه می دهد که به یکدیگر قفل شده و به خوبی حالت دام یا تله را برای ذرات کثیف و گرد و خاک را بازی می کند و می تواند به آرامی ذرات روغن و املاح معدنی آب را نیز جذب کند. شن های فیلتر شنی بر اساس میزان استفاده از ان کم کم  حالت شکسته خود را از دست داده و حالت صیقلی و نرم پیدا می کنند که دیگر کارآرایی لازم را نداشته و نمی تواند ذرات گردو خاک و کثیفی را جذب کند ، که شن مربوطه در این شرایط قدیمی و نیاز به جایگزینی دارد.

فیلتر شنی در استخر های خصوصی باید سالی یک و یا دوبار تمیز شود و در استخر های عمومی هر سه ماه در میان این کار باید صورت گیرد.

سیرکولاسیون و بازگشت به طور منظم آب استخر را به سمت پمپ و فیلتر استخر هدایت می کند. مدت زمان بازگشت آبی که به سمت پمپ و فیلتر هدایت شده بستگی به ابعاد پمپ و فیلتری که برای آن حجم از آب استخر در نظر گرفته شده است دارد.

نکته مهم این است که منظور از حجم به این معنا نیست که تمام حجم آب استخر از پمپ و فیلتر بگذرد ممکن است سیستم سیرکولاسیون دچار مشکل شده و یک حجم مشخصی از آب را بارها و بارها تصفیه کند که در واقع آن حجم آب به سیستم سیرکولاسیون بر نگردد ، که در چنین شرایطی رشد جلبک ها شواهدی بر سرعت کم و یا خرابی سیرکولاسیون می باشد که ضدعفونی به خوبی صورت نگرفته ویا به دلیل مسدود شدن نقطه ای در آن مواد ضدعفونی به آن مناطق نرسیده است.

چند نکته برای اطمینان پیدا کردن از گردش مناسب آب استخر وجود دارد:

اگر استخر دارای تخلیه اصلی باشد می توان با باز نگه داشتن آن و تخلیه حداقل ۲/۱ تا ۳/۱،از کل حجم آب  استخر و پس از آن اسکیمر کردن باقی سطح آب و این انتقال جریان آب باعث بهبود جریان آب از بالا به پایین می گردد.

ساخت استخر به تخصص نیروی انسانی نیاز دارد . پارسیان استخر با بهره گیری از نیروی فنی مجرب پاسخگوی نیاز های شما در این زمینه می باشد .

 

اضافه کردن نظر


نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..